Klasik Müzik

Bu yazıyı Mart ayında, bir nedenden ötürü sevgili dostum Ayşen’e yazıp göndermiştim. Hatta o zaman “bloğuma da malzeme çıktı, ne güzel” demiştim. Zaman ne kadar hızlı ilerliyor. Mayıs ayı gelmiş ve ancak yayınlıyorum.

********************************

Klasik müzikle tanışmam 18-19 yaşlarında, AKM’nin o harika salonlarından birisinde oldu. Bir Cuma konserine gitmiştim. Salondaki loşluk, koyu renk mobilyalar, biraz toz, biraz eski mobilya kokusu, herkesin fısır fısır konuşması beni nasıl da etkilemişti. Orkestranın yerini alışının ardından, sanki salondakiler de eserlere eşlik edecek gibi boğazlarını temizlemek için bir iki öksürdükten sonraki sessizlik ve ardından havaya saçılan ilk notalar. Başkemancının sandalyesinin ucuna doğru gelip yayı kemanının tellerine dokundurduğu ilk an.

Konser başladı. Her bir ses için yazılmış nota kemanın üzerinden havaya yükseldi. Etrafta uçuşan notalardan birisinin ucuna tutundum. Kendimi hafifçe yukarıya çekip o küçük siyah noktanın üzerine oturdum ve yanındaki çubuğa tutundum. Artık her şeyi yukarıdan görebiliyordum. Önce orkestranın üzerinde dolaştım. O sırada piyano devreye girdi.  Tuşların üzerinde kayan parmaklarla büyülendim uzun süre. Sonra karşıdan bakmanın da güzel olacağını düşünüp yavaşça oturanların üzerine doğru kaydım. Üst balkonun en arka sırasına kadar uçuşup salonun dört yanında dolaştım. Yanımdan geçen notaların üzerindeki insanlarla gözgöze gelip birbirimize gülümsedik.  Mozart Piyano Konçertosu No:21’in tüm notaları uçuşurken ben ayaklarımın yerden kesilmesinin hazzını her hücremde hissediyordum. Konser bitip koltuğuma döndüğümde yerimden kalkamayacak halde olmam uçmanın yorgunluğundan olmalıydı.

İşte bu güzel andan sonra sayısız klasik müzik konseri, opera izledim. Bu güzellikleri alışkanlık haline getirmem, ilk klasik müzik tecrübemin, dinlenebilmesi keyif veren, öyle veya böyle daha önceden kulağıma aşina olan bir eserle başlanmasındandır. 

Örneğin Carmina Burana’nın herhangi bir bölümünü daha önce hiç duymamış insan çok azdır herhalde. Kızımın kulağına ilk gelen ezgilerdendir ve birlikte onlarca kez dinlemiş, hatta bale versiyonunu izlemişizdir.

Kızım 4 yaşındayken kimbilir kaçıncı kez izlemek üzere AKM’de yerimizi aldığımız bir konserde, kızımın yanına oturan kişi, küçük bir çocukla yanyana oturmaktan duyduğu rahatsızlığı tüm vücut diliyle ifade etmişti. Konser başlayıp, kızım pür dikkat izledikten ve ilk ara olduktan sonra yan koltuktaki hanım bana dönüp “sizi tebrik ederim, bu yaşta bir çocuğa bir konseri hiç kımıldamadan izlemesini nasıl öğrettiniz?” deyişini ömrümün sonuna kadar unutmayacağım.

Operalarda arya söyleyenleri izlerken kendimi çok kere nefesimi onlarla birlikte ayarlarken bulurum. Kemanlar çalınırken vücudumu onlarla birlikte hareket ettirmek isterim. Bu arada, içimden bir ses (ki iç sesimin bu güne kadar sustuğunu henüz şahit olmadım) hiç durmadan “sen de bu ekibin içinde olabilirdin” der. İnşallah çocuklarım sanatın içinde olurlar. Olamazlarsa da notaların üzerinde salonda dolaşmak bile yetecektir onlara…

Reklamlar

2 thoughts on “Klasik Müzik

  1. Ali Demircan 15 Mayıs 2013, 10:45 Reply

    Güzel bir yazı olmuş. Eline aklına sağlık…

    Ali Demircan

  2. Ipek D. 15 Mayıs 2013, 13:00 Reply

    Canim Ilknur’um ne guzel yazmissin yine…Ben de benzer yollardan gectim kucukluk/genclik donemimde klasik muzik ve opera konusunda… Belki de ayni salonun baska baska koltuklarinda oturduk birbirimizden haberimiz olmadan kim bilir? Kendi basima cok gitmisimdir AKM’ye. Sonrasinda, Ali daha karnimdayken hemen her gun ona klasik muzik dinletirdim, ozellikle de en sevdigim Vivaldi’nin Dort Mevsim’ini. Dogduktan sonra da surdurduk… Klasik muzigi hep sevdi, halen de hep dinler ama Vivaldi’nin Dort Mevsim koncertosu bir baskadir ikimiz icin de…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: